Spring 2023 Athletic Honors

  • Akron High School is proud to announce that 7 of 7 teams for the Spring 2023 season were named Scholar-Athlete Teams!  Congratulations!

    Baseball
    Flag Football
    Lacrosse
    Softball
    Tennis
    Boys Track
    Girls Track

    Comments (-1)
  • baseball glove
    BASEBALL - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    All-WNY Individual Scholar Athlete Honorable Mention - Steven Doktor, Andrew Romesser, Alexander Wik
    NIagara-Orleans League Champions (11-1 League, 16-4 Overall)
    1st Team Niagara-Orleans All-League - Vincent Consiglio, Andrew Romesser, Dawson Stone
    2nd Team Niagara-Orleans All-League - Jack Julicher, Aiden "Denny" Romesser
    Honorable Mention Niagara-Orleans All-League - Anthony Consiglio
    MVP - Andrew Romesser

    Comments (-1)
  • football

     

     

     




    FLAG FOOTBALL - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    All-WNY Individual Scholar Athlete Winner - Rachel Dugan
    Most Improved - Madison Hillman
    MVP - Sophia Jones

    Comments (-1)
  • lacrosse stick
    LACROSSE - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    All-WNY Individual Scholar Athlete Honorable Mention - Cole Akin, Christopher Bergman, Jack Pazderski
    US Lacrosse All-American - Sly Sundown
    US Lacrosse Asst. Coach of the Year - Larson Sundown
    Section VI Class D Sportsmanship Team Award
    All-Section VI First Team - Trace Hill, Sly Sundown
    Section VI Exceptional Senior Game - Kiernan Regan, Sly Sundown

    2nd Place Class D (League Record 9-1; Overall Record 16-3)
    ACS Sportsmanship Award - Sly Sundown
    Cross Training Athletics Character Award - Trace Hill
    1st Team Class D All-League - Braley Abrams, Trace Hill, Jack Pazderski, Sly Sundown
    2nd Team Class D All-League - Christopher Bergman, Zander Borton, Brodie Hill, Kiernan Regan
    Honorable Mention Class D All-League - Ace Abrams, Nick Fry, Canyon Sundown, Andrew Warren
    Coach's Award - Sly Sundown
    Heart 'n Hustle Award - Kiernan Regan
    Outstanding Defenseman - Jack Pazderski
    Most Improved - Tor Nubuck

    MVP - Trace Hill

    Comments (-1)
  • softball player
    SOFTBALL - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    All-WNY Individual Scholar Athlete Winner - Natalie Ginestre
    All-WNY Individual Scholar Athlete Honorable Mention - Megan Gates, Katie Mento
    Runner-up Team Section VI Class B2
    1st Team All-WNY Small Schools - Mary Diggs
    Niagara-Orleans League Player of the Year - Mary Diggs
    1st Team All-Niagara-Orleans League - Mary Diggs, Ashlee Henning, Elsie Logan

    2nd Team All-Niagara-Orleans League - Melanie Holtz, Sloan Jonathan
    Honorable Mention All-Niagara-Orleans League - Natalie Ginestre, Kylie Mangione
    MVP - Elsie Logan


    Comments (-1)
  •  tennis racquet
    TENNIS - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    Winners All-WNY Section VI Scholar Athlete - Caleb Suckow
    Honorable Mention All-WNY Section VI Scholar Athlete - Will Akin
    5X Niagara-Orleans League Champions (12-0 League, 13-1 season)

    1st Team Niagara-Orleans All-League - Caleb Suckow, Samantha Niescier
    2nd Team Niagara-Orleans All-League - Cole Fleming, Whitley Koopman
    Honorable Mention Niagara-Orleans All-League - Will Akin, Morgan Towlson, Stella VanWyk
    Coaches' Awards - Samantha Niescier, Eva Sage, Stella VanWyk
    Rookie of the Year - Cole Fleming
    Most Improved - Shelby Ceratt
    MVP - Caleb Suckow

    Comments (-1)
  • jumper
    BOYS TRACK - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    Honorable Mention All-WNY Section VI Scholar Athlete - Evan Liss
    Section 6 Class B 3rd Place Discus - Jack Holland
    Niagara-Orleans League Champion - Discus - Jack Holland
    Niagara-Orleans League 2nd Place - Discus - Logan McClaine
    Niagara-Orleans League 2nd Place - 400 Hurdles - John Steen
    Most Improved - Noah Crockford
    Ned Brockway Award - Evan Liss
    MVP - Jack Holland

    Comments (-1)
  • GIRLS TRACK - SCHOLAR ATHLETE TEAM
    Winner All-WNY Section VI Scholar Athlete - Kaila Szczygielski

    Honorable Mention All-WNY Section VI Scholar Athlete - Cydney Brandl, Madison Brege, Emma Esposito, Sarah Gulczewski, Sophia Janik, Olivia Julicher, Juliana Rodriguez, Audrey Smith
    Niagara-Orleans League Champions 6-0 Record
    Section 6 Class B Team Championship - 3rd Place
    Section 6 Class B Team Champion Pole Vault - Madison Brege
    Niagara-Orleans League Champion Pole Vault - Madison Brege
    Niagara-Orleans League Champion 100M - Sophia Jones
    Niagara-Orleans League Champion 200M - Sophia Jones
    Niagara-Orleans League Champion 800M - Madigan Regan
    Niagara-Orleans League Champion Shot Put - Isabella Jones
    Niagara-Orleans League Champion 4x800M Relay - M. Regan, K. Szczygielski, E. Snyder, S. Janik
    Rookie of the Year - Emily Odachowski
    Most Improved - Madigan Regan
    Ned Brockway Award - Juliana Rodriguez
    MVP - Kaila Sczcygielski 

    Comments (-1)
  • basketball net
    UNIFIED BASKETBALL
    2nd Place Division B Culminating Tournament
    Coach's Award - Rachel Dugan
    Most Improved - Xavier Godzich

    MVP - Hector Molina

    Comments (-1)